Jak wybrać kocioł gazowy do ogrzewania domu?
Na rynku mamy kilka wiodących typów kotłów gazowych, które możemy zastosować, jeśli planujemy ogrzewanie domu gazem.
Poszczególne rodzaje kotłów gazowych różnią się ceną zakupu i kosztem użytkowania, a także funkcjami technicznymi. Dominują trzy rodzaje rozwiązań:
- Kocioł tradycyjny z otwartą lub zamkniętą komorą spalania,
- Kocioł pulsacyjny,
- Kocioł kondensacyjny.
Czym różnią się rodzaje kotłów gazowych?
Kocioł gazowy tradycyjny
Kotły tradycyjne do ogrzewania gazowego są najtańsze w zakupie. Mogą mieć otwartą komorę spalania lub zamkniętą. Aktualnie 1 KWh wytworzona przy wykorzystaniu tego typu kotła kosztuje około 50 groszy. Wbrew pozorom nie jest to tanio w porównaniu z kotłem pulsacyjnym czy kondensacyjnym. Opłacalność kotła tradycyjnego będzie tym zatem większa im mniej KWh będziemy na co dzień potrzebować i im rzadziej będziemy korzystać z ogrzewania. A zatem będzie to świetne rozwiązanie dla domów, których nie użytkuje się w cyklu całorocznym. Ewentualnie w budynkach, gdzie ogrzewanie gazowe jest alternatywną metodą, wspomagającą podstawową instalację.
Kocioł kondensacyjny
Koszt wytworzenia 1 KWh w kotle kondensacyjnym może być nawet o połowę niższy niż w kotle tradycyjnym. Jednocześnie jest to rozwiązanie droższe w zakupie. Skąd biorą się oszczędności uzyskiwane w działaniu takiego kotła? Ma on zdolność do odzyskiwania ciepła zawartego w gazowych spalinach. Kotły kondensacyjne występują w wersji z zamkniętą komorą spalania. Wydaje się, że stanowią one przyszłość ogrzewania gazowego w sektorze urządzeń dla budynków mieszkalnych.
Kocioł pulsacyjny
Kotły gazowe pulsacyjne pozwalają na uzyskiwanie podobnie atrakcyjnej ceny wytworzenia 1KWh co kotły kondensacyjne. Takie kotły nie posiadają palnika w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Dla niektórych inwestorów cena takiego kotła jest nadal zbyt wysoka w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami – koszt samego kotła nie spada poniżej 10 000 zł.
Warto pamiętać, że koszty ogrzewania, niezależnie od wybranego rozwiązania bardzo mocno wiążą się z odpowiednią izolacją termiczną. Warto w nią zainwestować, aby skutecznie obniżać roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą w przeliczeniu na metr kwadratowy rocznie. Pomiędzy energooszczędnymi budynkami, a obiektami nieocieplonymi różnica może sięgać nawet 150kwh/m2 rocznie.
Ogrzewanie gazowe to bezpieczeństwo, ekologia oraz komfort użytkowania, a jednocześnie dużo niższe koszty niż mające podobne zalety ogrzewanie elektryczne. Warto rozważyć gaz jako główne źródło ciepła, lub alternatywne.
Zobacz także
Nasi partnerzy