Bezpieczne instalacje gazowe
Zabezpieczenia instalacji gazowych stoją dziś na bardzo wysokim poziomie. Ale bezpieczne użytkowanie instalacji w domu i budynkach publicznych zależy także od naszego rozsądku i dobrej konserwacji.
Instalacje gazowe nigdy nie były bezpieczne tak jak dziś. Oprócz technologii duży udział mają w tym obowiązkowe przeglądy instalacji gazowej oraz wymagania dotyczące montażu urządzeń atestowanych. Oprócz dobrej jakości instalacji i kontroli ze strony odpowiednich służb i ekspertów ważny jest też nasz zdrowy rozsądek i odpowiedzialność jako użytkowników.
Wentylacja w domach i mieszkaniach z instalacją gazową
Instalacje dopuszczone do użytkowania muszą być szczelne. W niektórych instalacjach użytkowane są jednak urządzenia z tzw. otwartą komorą spalania (np. piecyki łazienkowe). Urządzenia z otwartą komorą spalania pobierają konieczne powietrze z bezpośredniego otoczenia. Jeśli dostęp powietrza będzie niewystarczający i zacznie brakować tlenu zachodzić będzie spalanie częściowe i powstanie czad (tlenek węgla).
Bez względu na to czy użytkowane są urządzenia z otwartą czy zamkniętą komorą spalania, wszędzie gdzie zamontowana jest instalacja gazowa, sprawna wentylacja zwiększa bezpieczeństwa. Jest to też istotne w przypadku wszelkich awarii.
Regularne przeglądy instalacji gazowej
Bardzo poważnie należy traktować zagadnienie regularnych przeglądów instalacji gazowej, dokonywanych przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. W budynkach wielorodzinnych bardzo często mieszkańcy ignorują informacje o przeglądach i w wyznaczonych terminach są nieobecni w lokalach. Stwarza to duże zagrożenie dla współlokatorów i stąd też uchylanie się od takich przeglądów obłożone jest dodatkowymi kosztami i sankcjami prawnymi. Regularne przeglądy są konieczne ponieważ w okresami między nimi trudno jest kontrolować poczynania poszczególnych lokatorów związane z użytkowaniem instalacji. A niebezpieczeństwo mogą stwarzać wszelkie samodzielne przeróbki instalacji bez udziału osób z uprawnieniami czy też złe podłączenie nowego sprzętu. O ile w przypadku domów jednorodzinnym konsekwencje takich działań dotyczą przede wszystkim właściciela domu i jego rodziny, w przypadku domów wielorodzinnych zagrożenie obejmuje inne rodziny.
Jakich czynności wymaga bezpieczne użytkowanie instalacji gazowych?
- Badanie stanu technicznego instalacji gazowej – przez co rozumiemy połączenia oraz sprzęt, taki jak kuchenki czy piece
- Ocena dostępu do elementów instalacji gazowej (np. rury nie powinny być zabudowane)
- Sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych (wykonuje to kominiarz)
Konserwacja instalacji gazowej
Tak jak wszystkie urządzenia, kuchenki, piece gazowe, grzejniki a nawet rury i zawory, wymagają kontroli i czasem naprawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku starych urządzeń, którym skończyła się już gwarancja. Takich napraw i konserwacji muszą zawsze dokonywać osoby z odpowiednimi uprawnieniami – jak na dziś wymagane są do tego uprawnienia G3.
Bądźmy przygotowani na awarie instalacji gazowej
Awarie instalacji gazowej i jej rozszczelnienie może być wynikiem wielu różnych zdarzeń. Bywa, że instalacja ulega zniszczeniu w wyniku katastrof budowlanych, takich jak zawalenie się budynków lub ścian. Możliwe jest też przecięcie rur w trakcie prac budowlanych. W takich przypadkach mieszkańcy budynku powinni wiedzieć gdzie znajdują się zawory gazowe, aby odciąć wypływ gazu. Warto też stosować dobrej jakości czujniki gazu, które zaalarmują nas o ewentualnych nieszczelnościach w instalacji.
Zobacz także
Nasi partnerzy